ÖVRIGT / Smycken / Manschettknappar 9344421
*
nr 934 4421
Manschettknappar
1 par, Viktor Jansson, silver, tigeröga, 1963
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:52:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/1 20:30:33
1
100 kr
11/1 06:15:31
2
150 kr
11/1 06:52:24
3
200 kr
12/1 19:38:25
4
Vinnande bud
12/1 19:41:37
4
justering av budtak
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herrsmycken manschettknappar silver smycken tigeröga viktor jansson vintage ädelmetall
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:57
-
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:06
-
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:57
-
5218 Örhängen
ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:07
*
Manschettknappar
Läs mer om e-auktion
nr 934 4421
Manschettknappar
1 par, Viktor Jansson, silver, tigeröga, 1963
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/1 20:30:33 | 1 | 100 kr |
11/1 06:15:31 | 2 | 150 kr |
11/1 06:52:24 | 3 | 200 kr |
12/1 19:38:25 | 4 | Vinnande bud |
12/1 19:41:37 | 4 | justering av budtak |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herrsmycken manschettknappar silver smycken tigeröga viktor jansson vintage ädelmetall
-
5116 Armring
+ broscher, Kalevala Koru, Finland. 5 delar, brons..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:57 -
5173 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, med ametister. Längd: 14 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:06 -
5136 Halsband med h..
Rolf Karlsson, silver, Filminstitutet. Vikt: 40 g
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:57
-
5218 Örhängen
ett par, 18k guld, med pärla. Höjd: 2 cm. Vikt: 2,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 20:07